Programy UE, Dotacje

Fundusze Europejskie 2014-2020 - informacje ogólne
Dotacje na rok 2014 – 2020 przewidywane są przede wszystkim jako wydatki na innowacje i będą się różnić w pewnym stopniu od tych z lat ubiegłych. Do Polski ma trafić ponad 82 mld euro z unijnej polityki spójności, które zostaną podzielone na 6 programów krajowych oraz 16 programów regionalnych (RPO). Największe dofinansowanie programów krajowych dotyczyć będzie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR), który zastąpi działający do roku 2013 Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Natomiast Program Operacyjny Wiedza, Edukacja i Rozwój docelowo zastąpi działający jeszcze Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL).
Środki te będzie można zainwestować m.in. w badania naukowe i ich komercjalizację, kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe), rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny), cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi administracji) czy włączenie społeczne i aktywizację zawodową.
Warto zauważyć, że podatek VAT w projektach dofinansowanych z Funduszy Europejskich będzie kosztem kwalifikowalnym, co oznacza utrzymanie możliwości jego refundacji.
Poziom dofinansowania unijnego w wysokości do 85 proc. (dla regionów mniej rozwiniętych) oraz do 80 proc. dla Mazowsza.
Programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) to wysokobudżetowe programy badań naukowych i prac rozwojowych wynikające z polityki naukowej i innowacyjnej państwa, służące rozwojowi społecznemu i gospodarczemu Polski. Podstawą do ich przygotowania jest Krajowy Program Badań, który określa strategiczne kierunki badań naukowych i prac rozwojowych.

NCBiR wspiera procesy tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki. Ponadto służy wzmocnieniu współpracy w obszarze polskiego biznesu, przyczyniajac się do komercjalizacji efektów badań naukowych z korzyścią dla polskiej gospodarki. Programy wsparcia badań stosowanych i prac B+R, finansowanie komercjalizacji i transferu wyników do gospodarki, a także wspieranie rozwoju młodej kadry naukowej to główne cele Centrum.